Free Web Space | BlueHost Review  

Infeksionet seksualisht tė transmetueshme (IST)

  Ist-ėt janė ato infeksione,tė cilat transmetohen kryesisht nėpėrmjet

Mund ta kuptojmė qė kemi njė IST vetėm :

  1. duke bėrė analizat mjekėsore
  2. pranisė sė disa shenjave tė pėrbashkėta :

Ka raste kur nuk kanė shenja tė jashtme.Disa nga IST-ėt mė tė njohura janė :

       GONORREA ėshtė IST  e cila shkaktohet nga njė bakter, ėshtė mjaft e shpeshtė dhe nėse zbulohet dhe kurohet nė kohė ėshtė e shėrueshme.Nė tė kundėrt shoqėrohet me ndėrlikime qė mund tė ēojnė deri nė sterilitet.

Shenjat :

Nėse personi kryen kontakt seksual oral mund tė ketė infeksion tė grykės qė manifestohet me dhimbje fyti, temperaturė tė lartė dhe zmadhim tė gjndrave.

      SIFILIZI ėshtė IST qė shkaktohet nga njė virus.Transmetimi bėhet dhe nga nėna e sėmurė te fėmija gjatė aktit tė lindjes.

Shenjat :

     Shenja e parė e kėtij infeksioni ėshtė njė ulēėr e fortė (Shankri), qė shfaqet 2-4 javė pas kontaktit seksual me personin

e infektuar, e padhimbshme dhe me kufinj tė qartė.Te meshkujt ulēera shtrihet rreth organit mashkullor.Te femrat mund telokalizohet nė organet e jashtme gjenitale, qafėn e mitrės dhe shpesh kalon vetveitu.Nėse infeksioni kapet ne kėtė fazė, mjekimi ėshtė shumė i efektshėm dhe i sėmuri mund tė shėrohet plotėsisht.Nėse nuk mjkohet nė kėtė fazė, infeksioni rėndohet duke prekur Sistemin Nervor (trurin), zemrėn, kockat dhe mund tė ēojė tė sėmurin deri nė vdekje.

      HERPESI GJENITAL ėshtė njė IST qė shkaktohet nga njė virus.

Shenjat :

      TRIKOMONIAZA ėshtė njė IST e shkaktuar nga njė bakter.Ky lloj infeksioni mund mjekohet plotėsisht.

Shenjat :

      MYKU ėshtė infeksion i shpeshtė qė shkaktohet nga njė kėrpudhė qė shumė njerėz e kanė nė lekurė.Nė shumicėn e rasteve nuk shkakton probleme, por kur shumohet, shfaqet myku. Kushtet favorizuesepėr shfaqjen e tij janė : periudha e shtatzanisė, diabeti dhe pėrdorimi pėr njė kohė tė gjatė i antibiotikėve.Nga myku shpesh preken organet seksuale.

Shenjat :

      KLAMIDIA ėshtė IST qė shkaktohet nga njė lloj bakteri qė mund tė sjellė  probleme serioze pėr shėndetin deri nė sterilitet (shterpėsi) apo barrė jashtė mitre.

Shenjat :      

Kėto shenja mund tė jenė tė pranishme tė gjitha sė bahshku ose vetėm disa prej tyre. Nė raste tė rralla shenjat mund tė mungojnė ose tė paraqiten e tė zhduken pas njė periudhe tė caktuar kohe. Nė kėto raste ka shumė mundėsi qė infeksioni tė bėhet kronik.Infeksini mund tė kalojė nga nėna e infektuar tek bebja qė lind dhe mund tė shkaktojė :

HEPATITI B shkaktohet nga njė virus. Transmetimi bėhet dhe nėpėrmjėt gjakut tė infektuar :

Shpesh ky infeksion nuk ka shenja, por gradualisht jep dėmtime tė mėlēisė deri nė forma serioze, tė rėnda dhe vdekje prurėse.

      SIDA (Sindromi i mungesės sė aftėsisė mbrojtėse). SIDA ėshtė njė infeksion qė shkaktohet nga virusi i HIV (Virus i Imunodefiiēencės Humane) i cili prek Sistemin Imunitar (mbrojtės) tė njeriut. Ai mund tė transmetohet pėrveē marrėdhėnieve seksuale tė pambrojtura :

Virusi HIV shkatėrron sistemin mbrojtės tė organizimit. Nė kėtė mėnyrė, infeksione tė tilla si infeksionet e lėkurės, grykės, pneumonia etj, bėhen kėrcėnuese per jetėn.

 

Cilat janė shenjat e para tė SIDA-s?

Nėqoftėse mendoni se mund tė jeni i infektuar, paraqituni nė qendrat shėndetsore tė specializuara pėr tė bėrė testin. Mos harroni se testi ėshtė efektiv vetėm pas 3-6 muajsh, pas momentit qė mendoni qė mendoni se jeni infektuar. 

SIDA

-S-Syndromė (grup shenjash.....)

-I-Immuno (Mbrojtje nga sėmundjet.....)

-D-Deficence (Mungesa e aftėsisė mbrojtėse....)

-A-Acquice (Tė fituara.....)

Mos neglizhoni tė bėni testin e SIDA-s.

    Virusi i SIDA-s lufton sistemin mbrojtės tė organizmit. Ky virus dėmton rruazat e gjakut tė cilat luajnė njė rol tė rėndėsishėm pėr mbrojtjen nga infeksionet.                            Trupi humbet aftėsinė mbrojtėse.Sėmundjet perfitojnė nga kjo dobėsi pėr tė na sulmuar.                                       Ilaēet e reja tė eksperimentuara (terapia e kombinuar) nuk na mbrojne nga virusi dhe akoma nuk na shėrojnė nga SIDA.                                                                             Mundėsia pėr tė bėrė testin e SIDA-s nė Shqipėri egziston, por trajtimi i aj ėshtė ende tepėr i vėshtirė.

       Si mund tė transmetohet :

Virusi transmetohet siē e pėrmendėm edhe mė lartė gjatė mardhėnieve seksuale tė pambrojtura me prezervativ. Rrezikohemi tė infektohemi nga virusi i SIDA-s qė nė marrdhėnien e parė seksuale tė pambrojtur me prezervativ,ashtu siē mund tė mbetesh shtatzanė qė me herėn  eparė tė njė marrėdhėnie tė tillė.Nga nėna tek fėmija gjatė shtatzanisė dhe ushqyerjes me gji, nėse nėna ashtė e infektuar. Virusi mund tė transmetohet nga shiringat, gjilpėrat dhe gjaku i infektuar.

Furēėn time tė dhėmbve e pėrdor vetėm unė. 

Sida nuk mund tė transmetohet  :

Personat e infektuar ,undet dhe duhet tė marrin pjesė nė aktivitetet e jetės sė pėrditshme. Nuk ka arsye pėr t'i pėrjashtuar.Pėrkundrazi,ėshtė e domosdoshme tė jenė tė rrethuar nga njerzit.                                                     Ata nuk duhet tė dekurajohen. Duhet tė pėrkrahen nga familja, miqtė dhe shoqėria nė pėrgjithėsi.               Solidariteti dhe vėllazėria janė mėnyrat mė tė mira pėr tė ndihmuar njė person tė infektuar.

UNĖ MUND TĖ MBROHEM NGA SIDA, KJO ĖSHTĖ MUNDSHME, SOT KJO ĖSHTĖ NJĖ PROVĖ DASHURIE !